Jak naturalnie podbić poziom testosteronu?

Jak naturalnie podbić poziom testosteronu?
 
Prawidłowy poziom testosteronu jest kluczowy jako czynnik hormonalny wpływający na stan zdrowia, w tym czynnik o wpływie anabolicznym. Przekłada się to na sylwetkę (jej skład, stosunek tłuszczu do tkanki mięśniowej), poziom energii, siły.
Dodatkowo (no, nie dodatkowo, a podstawowo) testosteron pełni oczywiście funkcje płciowe.
 
Dzisiaj trochę o tym jak dietą możemy manipulować jego poziom i zwiększyć wówczas, kiedy jest to potrzebne. :) Jednocześnie odwrotność tego, co opisuję może przyczyniać się do jego zmniejszenia/hamowania syntezy, także strzeżcie się, mężczyźni! ;)


Jak budować mięśnie? tutaj
Jak NIE powinna wyglądać męska dieta? tutaj

Na poziom testosteronu mają olbrzymi wpływ następujące czynniki:
  • Dobrze skomponowana dieta.

Dieta ta zawierać powinna odpowiednią ilość dobrej jakości białka, tłuszczów i węglowodanów. Nie mówimy tutaj o odchyłach w żadną ze stron. Rozsądna dieta zawierająca odpowiednią ilość kalorii (nie za mało i nie za dużo) – fantastycznie wpływa na regulację tego hormonu. Składać powinna się z niskoprzetworzonej żywności, co wpływa dobrze na cały organizm i wspomaga osiągnięcie drugiego punktu.

Zdrowe tłuszcze to będą te, które naturalnie znajdują się w awokado, orzechach, nasionach, pestkach, jajkach, ekologicznym i niskotłuszczowym super grass-fed meat.

 

Zbilansowana dieta jest wygodna, zdrowa i smaczna
Zbilansowana dieta jest wygodna, zdrowa i smaczna

  • Prawidłowa masa ciała.

Nie jest tajemnicą, że otyłość bardzo negatywnie wpływa na hormony. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała za sprawą diety jest kluczowe. Dodatkowo wiążemy i to z kolejnym punktem, czyli…

  • Ćwiczenia siłowe i interwałowe.

Siłka, crossfity, podbiegi, przyspieszenia i sporty eksplozywne – wszystko to będzie sprzyjało zwiększeniu poziomu testosteronu u mężczyzn. TUTAJ pisałam o tych ćwiczeniach.

  • Redukcja stresorów.

Czyli rozsądek – są ćwiczenia, jest dieta, ale musi być i odpowiedni sen oraz regeneracja. Sen (7-8h przynajmniej) i relaks jest tym, o co powinien dbać każdy bezwzględnie na wiek, płeć i tryb życia. Zwłaszcza osoby narażone na długotrwały stres, które dodatkowo trenują i są bardzo aktywne w życiu prywatnym!

  • Zdrowy sen 

Jeszcze raz – zdrowy sen to podstawa. Nie zaniedbuj go, bo co się nie przespało, to się nie odeśpi. Ograniczaj światło z monitorów i ekranów przed snem. Śpij 7-8h ciągiem w ciemnym pokoju.
Jeśli masz głośnych sąsiadów lub świeci Ci w okna – zasłaniaj oczy (maseczką lub zwykłą chustą) i śpij ze stoperami. 
Jeśli masz problem z zasypianiem – możesz rozważyć suplementacje GABA (tutaj czytaj więcej).

  • Realizowanie zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne.

Witamina D, witaminy z grupy B, witamina C, A i E, a także cynk. O ile większość witamin i składników mineralnych dostarczysz ze zbilansowaną dietą, o tyle pamiętaj o suplementacji witaminy D3.

 

Ćwiczenia, adaptogeny i odpoczynek to zdrowy rozsądek i sposób na teścia ;)

Ćwiczenia, adaptogeny i odpoczynek to zdrowy rozsądek i sposób na teścia ;)

 

  • Wspomaganie wydzielania testosteronu przez naturalne wspomagacze, w tym adaptogeny.

Ashwagandha, o której pisałam TUTAJ ma fantastyczne i potwierdzone działanie. Pomaga radzić sobie organizmowi w długotrwałej ekspozycji na stresory, w związku z czym wspomaga redukcję poziomu kortyzolu i tym samym „boost’owanie” testosteronu. :)
Go for it, because it’s worth it! ;)

Innymi suplementami, o których często się wspomina są takie rośliny jak kozieradka, imbir czy popularny Tribulus.
 
Podsumowując powyższe punkty przepis na odpowiedni testosteron nie jest niczym magicznym :)
 

Proszę o siebie dbać, żywić i żyć zdrowo! 

Jeśli są jakiekolwiek problemy i zaburzenia – w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, czy z ręką na sercu wszystkie powyższe punkty są „normą”. 

Aby poprawić swoją efektywność sportową – warto poziom kontrolować przed wizytą u specjalisty, ale nie po to, aby podbijać go w nieskończoność, a raczej w celu normalizacji i prewencji zaburzeń.
 
Wpis dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy mają ZBYT MAŁĄ ilość testosteronu i chcą zadbać o jego naturalne podniesienie i przywrócenie do normy. :)
 
 
 
Lubisz to? Podziel sie z innymi:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Related Posts

Posiłki potreningowe – przepisy

Posiłki potreningowe – przepisy

Jesteś biegaczem? Trenujesz wytrzymałościowo / eksplozywnie / interwałowo? Zapomnij o tym, że po treningu liczy się „tylko białko”. Jeśli chcesz się właściwie regenerować to węglowodany muszą wieść prym, zwłaszcza w pierwszym posiłku po treningu. Decyduje o tym prosty mechanizm – glikogen, czyli węglowodany upakowane w […]

5 zalet z porannego nawyku picia wody z cytryną, których nie znasz

5 zalet z porannego nawyku picia wody z cytryną, których nie znasz

  Woda z cytryną!   Jeden z najstarszych i najpopularniejszych „nawyków”, które kojarzą nam się ze zdrowym rozpoczęciem dnia, dobrym nawykiem, który wspomaga nasze cele żywieniowe. :) I prawidłowo! Dzisiaj o tym, dlaczego warto pić rano wodę z cytryną. :) Dla jasności, o co chodzi […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *