Jak naturalnie podbić poziom testosteronu?

Jak naturalnie podbić poziom testosteronu?
 
Prawidłowy poziom testosteronu jest kluczowy jako czynnik hormonalny wpływający na stan zdrowia, w tym czynnik o wpływie anabolicznym. Przekłada się to na sylwetkę (jej skład, stosunek tłuszczu do tkanki mięśniowej), poziom energii, siły.
Dodatkowo (no, nie dodatkowo, a podstawowo) testosteron pełni oczywiście funkcje płciowe.
 
Dzisiaj trochę o tym jak dietą możemy manipulować jego poziom i zwiększyć wówczas, kiedy jest to potrzebne. :) Jednocześnie odwrotność tego, co opisuję może przyczyniać się do jego zmniejszenia/hamowania syntezy, także strzeżcie się, mężczyźni! ;)


Jak budować mięśnie? tutaj
Jak NIE powinna wyglądać męska dieta? tutaj

Na poziom testosteronu mają olbrzymi wpływ następujące czynniki:
  • Dobrze skomponowana dieta.

Dieta ta zawierać powinna odpowiednią ilość dobrej jakości białka, tłuszczów i węglowodanów. Nie mówimy tutaj o odchyłach w żadną ze stron. Rozsądna dieta zawierająca odpowiednią ilość kalorii (nie za mało i nie za dużo) – fantastycznie wpływa na regulację tego hormonu. Składać powinna się z niskoprzetworzonej żywności, co wpływa dobrze na cały organizm i wspomaga osiągnięcie drugiego punktu.

Zdrowe tłuszcze to będą te, które naturalnie znajdują się w awokado, orzechach, nasionach, pestkach, jajkach, ekologicznym i niskotłuszczowym super grass-fed meat.

 

Zbilansowana dieta jest wygodna, zdrowa i smaczna
Zbilansowana dieta jest wygodna, zdrowa i smaczna

  • Prawidłowa masa ciała.

Nie jest tajemnicą, że otyłość bardzo negatywnie wpływa na hormony. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała za sprawą diety jest kluczowe. Dodatkowo wiążemy i to z kolejnym punktem, czyli…

  • Ćwiczenia siłowe i interwałowe.

Siłka, crossfity, podbiegi, przyspieszenia i sporty eksplozywne – wszystko to będzie sprzyjało zwiększeniu poziomu testosteronu u mężczyzn. TUTAJ pisałam o tych ćwiczeniach.

  • Redukcja stresorów.

Czyli rozsądek – są ćwiczenia, jest dieta, ale musi być i odpowiedni sen oraz regeneracja. Sen (7-8h przynajmniej) i relaks jest tym, o co powinien dbać każdy bezwzględnie na wiek, płeć i tryb życia. Zwłaszcza osoby narażone na długotrwały stres, które dodatkowo trenują i są bardzo aktywne w życiu prywatnym!

  • Zdrowy sen 

Jeszcze raz – zdrowy sen to podstawa. Nie zaniedbuj go, bo co się nie przespało, to się nie odeśpi. Ograniczaj światło z monitorów i ekranów przed snem. Śpij 7-8h ciągiem w ciemnym pokoju.
Jeśli masz głośnych sąsiadów lub świeci Ci w okna – zasłaniaj oczy (maseczką lub zwykłą chustą) i śpij ze stoperami. 
Jeśli masz problem z zasypianiem – możesz rozważyć suplementacje GABA (tutaj czytaj więcej).

  • Realizowanie zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne.

Witamina D, witaminy z grupy B, witamina C, A i E, a także cynk. O ile większość witamin i składników mineralnych dostarczysz ze zbilansowaną dietą, o tyle pamiętaj o suplementacji witaminy D3.

 

Ćwiczenia, adaptogeny i odpoczynek to zdrowy rozsądek i sposób na teścia ;)

Ćwiczenia, adaptogeny i odpoczynek to zdrowy rozsądek i sposób na teścia ;)

 

  • Wspomaganie wydzielania testosteronu przez naturalne wspomagacze, w tym adaptogeny.

Ashwagandha, o której pisałam TUTAJ ma fantastyczne i potwierdzone działanie. Pomaga radzić sobie organizmowi w długotrwałej ekspozycji na stresory, w związku z czym wspomaga redukcję poziomu kortyzolu i tym samym „boost’owanie” testosteronu. :)
Go for it, because it’s worth it! ;)

Innymi suplementami, o których często się wspomina są takie rośliny jak kozieradka, imbir czy popularny Tribulus.
 
Podsumowując powyższe punkty przepis na odpowiedni testosteron nie jest niczym magicznym :)
 

Proszę o siebie dbać, żywić i żyć zdrowo! 

Jeśli są jakiekolwiek problemy i zaburzenia – w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, czy z ręką na sercu wszystkie powyższe punkty są „normą”. 

Aby poprawić swoją efektywność sportową – warto poziom kontrolować przed wizytą u specjalisty, ale nie po to, aby podbijać go w nieskończoność, a raczej w celu normalizacji i prewencji zaburzeń.
 
Wpis dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy mają ZBYT MAŁĄ ilość testosteronu i chcą zadbać o jego naturalne podniesienie i przywrócenie do normy. :)
 
 
 
Lubisz to? Podziel sie z innymi:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Related Posts

Posiłki potreningowe – przepisy

Posiłki potreningowe – przepisy

Jesteś biegaczem? Trenujesz wytrzymałościowo / eksplozywnie / interwałowo? Zapomnij o tym, że po treningu liczy się „tylko białko”. Jeśli chcesz się właściwie regenerować to węglowodany muszą wieść prym, zwłaszcza w pierwszym posiłku po treningu. Decyduje o tym prosty mechanizm – glikogen, czyli węglowodany upakowane w […]

Żywienie okołotreningowe

Żywienie okołotreningowe

Każda dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami, które przede wszystkim odnoszą się do jej zasad, ale tym, do czego kolejno powinniśmy przywiązywać uwagę to odżywianie, zwłaszcza okołotreningowe. Dieta biegacza, kolarza czy triathlonisty tak, jak każdego innego sportowca, nigdy nie powinna być mylona z dietą „tradycyjną”. […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *