Węglowodany na noc – TAK czy NIE?

Węglowodany na noc – TAK czy NIE?
Jedzenie węglowodanów na noc ma wiele zalet i warto uświadomić sobie, że białkowe kolacje nie są jedynym słusznym rozwiązaniem.

Kiedy dobre węglowodany na noc będą idealne?

  • jeśli masz stresującą pracę,
  • jeśli robisz trening wieczorem
  • jeśli masz problemy z tarczycą,
  • jeśli za mało sypiasz lub masz ciężki okres,
  • jesli nie dojadasz
 
Węglowodany - na przykład makaron
Węglowodany – na przykład makaron

– mówiąc krótko, w każdej sytuacji stresowej węglowodany będą dobrym wyborem na wieczorny posiłek, jeśli tylko zadbasz o jego właściwe źródła! (czytaj tutaj)

To, co zwłaszcza podkreślam to węglowodany po wieczornym treningu.

Jeśli regularnie robisz trening wieczorem, zwłaszcza intensywny, i nie jesz po nim węglowodanów – nie pomagasz sobie. Przede wszystkim węglowodany po treningu nie „wejdą Tobie w tłuszcz”. Nie taka tu ich rola, więc bez obaw, jeśli tylko mamy właściwe ich źródła i jemy odpowiednio dopasowaną do nas ilość.

 Węglowodany po treningu nie tylko świetnie wysycają mięśnie glikogenem, ale łącznie z tym wyciszają podniesiony poziom kortyzolu / hormonu stresu /.

Biorąc pod uwagę to, że rytm dobowy powoduje, że kortyzol naturalnie spada / powinien spadać / jedząc węglowodany po treningu wieczorem współpracujemy z naturalnym jego rytmem, normalizując jego poziom i trzymając go „w ryzach” na niskim poziomie. Oczywiście dotyczy do dobrych źródeł węglowodanów. O tym, co jeszcze zaburza równowagę hormonów stresu, która ma przełożenie na stabilny poziom cukru we krwi, pisałam nieraz w postach dotyczących stresu i węglowodanów.

Zatem posiłek uwzględniający węglowodany przyczynia się do lepszej jakości snu, a zatem lepszej i bardziej owocnej regeneracji.

 

Nie bez przyczyny w skrajnych emocjach mamy bardziej ochotę na przekąski węglowodanowe / słodycze niż na np. jajka. 

Węglowodany uspakajają układ nerwowy i powinniśmy wykorzystać tę funkcję w najbardziej korzystny dla nas sposób, zamiast na siłę z tym walczyć.

Pamiętajcie jednak, że na węglowodany należy zwracać uwagę w pozostałych posiłkach, o czym niejednokrotnie wspominałam. Wiele osób je ich zbyt dużo i jest to problem zwłaszcza u amatorów aktywności fizycznej / którzy stosując mocne ładowanie całodniowe, bo „przecież ćwiczą, więc im się należy” – bardziej sobie szkodzi niż pomaga; część z kolei je ich zbyt mało lub o niewłaściwej porze.

 

Istnieją różne koncepcje, w których unika się węglowodanów na noc. Jeśli posiłek bez węglowodanów po treningu jest jego elementem/np. pomagającym angażować tłuszcz jako substrat energetyczny podczas wysiłku/ – jest to dobre rozwiązanie. :) Trzeba jednak mieć do tego dobry plan i robić to mądrze. :)

Lubisz to? Podziel sie z innymi:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Related Posts

Posiłki potreningowe – przepisy

Posiłki potreningowe – przepisy

Jesteś biegaczem? Trenujesz wytrzymałościowo / eksplozywnie / interwałowo? Zapomnij o tym, że po treningu liczy się „tylko białko”. Jeśli chcesz się właściwie regenerować to węglowodany muszą wieść prym, zwłaszcza w pierwszym posiłku po treningu. Decyduje o tym prosty mechanizm – glikogen, czyli węglowodany upakowane w […]

5 zalet z porannego nawyku picia wody z cytryną, których nie znasz

5 zalet z porannego nawyku picia wody z cytryną, których nie znasz

  Woda z cytryną!   Jeden z najstarszych i najpopularniejszych „nawyków”, które kojarzą nam się ze zdrowym rozpoczęciem dnia, dobrym nawykiem, który wspomaga nasze cele żywieniowe. :) I prawidłowo! Dzisiaj o tym, dlaczego warto pić rano wodę z cytryną. :) Dla jasności, o co chodzi […]8 thoughts on “Węglowodany na noc – TAK czy NIE?”

  • Posiłek potreningowy spożyty w godzinach 21 w postaci 2 bananów, odżywki białkowej, połówki awokado, 200ml napoju ryżowego będzie odpowiedni, czy o tej porze już za późno na tego rodzaju węgle?

  • Co będzie lepsze jeżeli trening jest o 10 rano? Dwa banany i białko po treningu, potem warzywa i jakiś kawał mięska, czy może dwa banany i białko i potem posiłek znowu węglowodanowy?

  • Węglowodany na noc też sprawdzą się też jako „paliwo” na poranny trening. Potem już tylko białka i tłuszcze na śniadanie i można brać się do roboty. Takie małe pytanie: Jeżeli mój trening jest o godz. 10.00 rano i po treningu chce uzupełnić glikogen w mięśniach i lepszej regeneracji, to wystarczą te 2 banany i białko czy lepszym rozwiązaniem będzie posiłek złożony z 2 bananów i białka po treningu + w okolicy 1-1,5h znów mięsko i węglowodany?

  • Pytanie co lepsze: posiłek węglowodanowo-białkowy (ryż+kurczak, haha), czy 100% złożony z węgli (prostych + złożonych, coś a la owsianka z rodzynkami i owocami) :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *